Flote pčela-robota mogle bi se u budućnosti premještati na područja u kojima nema prirodnih pčela ili njihova masovnost opada, kazali su to vodeći tehnološki eksperti na konferenciji u Teksasu.
Na konferenciji je također kazano kako već sada postoji tehnologija s kojom bi se mogli kontrolirati mini dronovi, odnosno pčele-roboti koje bez problema mogu oprašiti usjeve. Ranije su japanski naučnici razvili dron veličine vilinog konjica koji je mogao oprašiti cvijet ljiljana.
Američki naučnici također su se uključili u razvoj minijaturnih dronova. Oni su razvili duplo manju pčelu-robota koja djeluje čak 120 puta u jednoj sekundi.
Minijaturni roboti mogu ponuditi rješenje
Profesor Shashi Shekhar sa univerziteta u Minnesoti jedan je od vodećih svjetskih eksperata u ovoj grani tehnologije. On je na konferenciji kazao kako bi, ako ih se iskoristi na pravi način, upravo minijaturni roboti mogli dati odgovor i ponuditi rješenja za hronični nedostatak hrane. Kazao je i kako se očekuje da će se Americi odobriti finansiranje ovakvih projekata unutar dvije godine.
– Ulaže se veliki trud kako bi se razumjelo zašto kolonije pčela izumiru – kazao je i dodao kako se, kada je u pitanju ovakva tehnologija, radi na rezervnom planu.
– Ovo je rezervni plan. Kao što je već poznato, zone poput Kalifornije i zapada gube puno stabala. Ako izgubite stabla i šume, to je početak. Sljedeći će vjerovatno biti insekti, ptice i životinje. Zato je dobro imati nekakav rezervni plan – kazao je.
Japanski prototip pčele-robota proizveo je ‘National Institute of Advanced Industrial Science and Technology’ u Tokiju. Istraživači sada namjeravaju proizvesti još manju robotiziranu pčelu koja bi im pomogla u zacrtanim ciljevima.
zavnews/24.sata.hr