Dolaze kontaktne leće za daltonizam

 

U časopisu Advanced Healthcare Materials, predstavljeno je da dolaze kontaktne leće za daltonizam. Tačnije, za jedan od oblika daltonizma.

Za taj nasljedni genetski poremećaj vida još uvijek ne postoji lijek, no nastoje se izrađivati medicinska pomagala. Korektivne metode koje su u ovom trenu dostupne (naočale za filtriranje boja) su skupe i nezgrapne, ali i nekompatibilne s drugim pomagalima vida.

Ljudski vid u boji je trobojan pa se svaka boja u spektru može predočiti kombinacijom plave, zelene i crvene. Za raspoznavanje boja služe čunjaste nakupine stanica u retini. Podijeljene su u tri skupine, a svaka skupina detektira razne valne duljine svjetla: kratke (plave), srednje (zelene) i duge valne duljine (crvene).

Kad nedostaje neka od tih skupina čunjića, mozak od oka prima nepotpune informacije. Najčešći oblik te pojave, daltonizma, je sljepoća na crvenu i zelenu boju, u nekoliko različitih oblika (deuteranopija, protanopija, protanomalija i deuteranomalija).

U ovoj novoj studiji su upotrebljavane jeftine komercijalne, „mekane“ kontaktne leće koje su laboratorijski obojili netoksičnim derivatom boje rodamin. Rodamin se koristio, jer ima sposobnost apsorpcije određenih valnih duljina svjetlosti unutar vidljivog spektra.

Otkriveno je da ta boja apsorbira raspon valnih duljina između zelene i crvene boje, u spektralnom pojasu koji pokriva raspon dvije grupe optičkih čunjića. Eliminacijom tog raspona kroz obojenu leću je spriječeno simultano stimuliranje čunjića za crvene i zelene valne duljine, što omogućava bolju diferencijaciju crvene i zelene boje.

Dr. Haider Butt sa Univerziteta u Birminghamu je izjavio: “Kontaktne leće za daltonizam su najpogodnije pomagalo, jer korigiraju cijelo vidno polje. Proces nanošenja rodamina ne zahtijeva složene pripreme, ta boja nije toksična, a bojenje se po niskoj cijeni može koristiti i za izradu kontaktnih leća, te za proizvodnju staklenih ili plastičnih leća za naočale.”

Provodi se i istraživanje sličnih bojenja leća za korekciju ljubičasto-plave sljepoće na boje, kao i pronalaženje pogodne kombinacije koja bi djelovala istodobno za crveno-zelenu i ljubičasto-plavu sljepoću.

Uskoro slijede i klinička ispitivanja.

 

zavnews/znanstveni.net

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *